Jaśniok. Zawsze jasne zasady.

Strona śląskiego samorządowca i akademika

Samorząd AD 2016

Wizja działania

Chcę mieć prawdziwy wpływ na miejsce, w którym żyję. Chcę kontaktować się z ludźmi, wsłuchiwać w ich opinie, wybierać najlepsze rozwiązania i prezentować je władzom Gliwic.

To, czym się zajmuję, można określić mianem polityki, bo polityka to nic innego jak „podział dóbr pomiędzy różne, alternatywne rozwiązania”. Ale uważam, że polityka nie musi być brudna. Co więcej: polityka nie musi być partyjna!

Gdy odwiedzałem jako radny mieszkańców w ich domach i przedstawiałem sprawozdanie ze swojej pracy, słyszałem, jak zawsze - to dobrze, że będziemy mogli głosować po prostu na Pana, nie wspierając wbrew sobie jakiejś partii politycznej. Nikt już chyba nie ma wątpliwości, że partyjniactwo, szczególnie na szczeblu samorządowym, niczemu dobremu nie służy. Liczą się konkretni ludzie, ich zaangażowanie, uczciwość i realizacja programu wyborczego.

Kolejny raz podjąłem decyzję o zasiadaniu w klubie radnych Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza. Znajdą się w nim znani społecznicy, liderzy lokalni, z którymi miałem przyjemność współpracować od lat. Idea tworzenia autentycznego ruchu społecznego, złożonego z ludzi wiarygodnych, a nie partyjnych działaczy, tak jak 4 lata temu jest dla mnie niezmiennie najważniejsza i warto się w nią dalej angażować.

2014-2018: Kluczowe zamierzenia

Mieliśmy wspólnie sporo czasu, by rozmawiać o tym, co najważniejsze dla naszej dzielnicy. Mówiliście Państwo, że nie ważne są tylko konkretne efekty, ale liczy się także styl pracy.
Poniżej przedstawiam podsumowanie dyskusji.

Jak zawsze: twarzą w twarz - osobiście. W ubiegłych latach odwiedziłem w ten sposób i poznałem ponad 7 000 osób. To dzięki tym spotkaniom, przez 16 lat pracy w Radzie Miasta, uzyskiwałem wskazówki, jak trzeba postępować oraz czym warto zająć się po wyborach. Znam każdą ulicę, ba, każdy dzwonek! Niedługo ów dzwonek przycisnę i będzie mi niezmiernie miło wielu z Was zobaczyć

Będę częścią większego zespołu, znajdując się w gronie osób rekomendowanych przez prezydenta miasta, czyli kandydatów Koalicji dla Gliwic Z. Frankiewicza. W moim okręgu drużynę tworzą: prezydent, wiceprezydent, czworo radnych, prezeska wspólnoty mieszkaniowej, lider organizacji pozarządowej, lekarz onkolog i tak dalej. Trzej doktorzy, w tym jeden habilitowany, autorytety, ludzie z doświadczeniem.

Znalezienie się w tym gronie to wyróżnienie.
Każda z tych osób zasługuje na poparcie. Mam absolutną pewność, że każda z nich będzie wyjątkowym, zaangażowanym samorządowcem.

Kampania wyborcza dla każdego z nas - kandydatów zgłaszanych w całej Polsce - to wielkie przeżycie. Trzymajcie za nas kciuki, byśmy wykorzystali ten czas nie tylko aktywnie, ale też mądrze.

Proszę powyższych informacji nie traktować jako zamkniętych propozycji.

Będę wdzięczny za każdą uwagę, zarówno pozytywną, jak i krytyczną. Co warto w działaniach zmienić? Co uzupełnić? Twórzmy nasze otoczenie wspólnie - wtedy radość tworzenia jest największa.

Ocena pracy radnego

Jako osoby publiczne nieustannie poddawany jestem kontroli i ocenie pracy.
Poniżej przedstawiam wyniki trzech niezależnych badań, przeprowadzonych przed ostatnimi wyborami, których zadaniem jest porównanie jakości pracy radnych w poszczególnych miastach.

Oczywiście rankingi tylko sygnalizują pewne opinie. Dlatego bardzo proszę o dokonanie  - we własnym sumieniu - oceny mojej pracy. W przeciwieństwie do wielu polityków,  ja nie jestem w pełni zadowolony z efektów swoich działań. Będę wdzięczny, jeśli zechce Pani/Pan, nawet anonimowo, powiedzieć mi,  jakich błędów powinienem unikać w przyszłości.

Wyniki ulegają nieustannej zmianie. Poniżej podaję bezpośrednie linki, za pomocą których można ocenić moją pracę:
www.ocenpolityka.pl/politycy/michal-jasniok-133295...
www.dobrzypolitycy.pl/polityk/jasniok-michal
www.radni.pl/radni/

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Nie ma trudnych pytań!
Proszę o skierowanie pytania poprzez e-mail: jasniok@interia.pl
Odpowiem w ciągu 2 dni.

Będę starał się także wyszukiwać także pytania do mnie kierowane na forach dyskusyjnych, ale jest ich bez liku i nie będę w stanie wszystkich wątków dyskusyjnych ogarnąć ;)


Pytanie:
Jakie jest Pana zdanie w sprawie opłat za żłobki w Gliwicach?
Odpowiedź:
Spór o żłobki nie dotyczy cen za pobyt, tylko jest szerszy i związanych jest z wyborem jednej z opcji – spójny system albo chaos. Irytujące jest, jak wiele czasu niektórzy poświęcają na przekonywanie o konieczności rozwoju opieki w żłobkach. Niektórzy radni tkwią jeszcze w latach dziewięćdziesiątych i nie rozumieją, że konsensus w tej kwestii został dawno osiągnięty i celem jest upowszechnienie dostępu do świadczeń żłobkowych. Poszczególne elementy systemowe propozycji prezydenckiej były wielokrotnie opisywane. Po drugiej stronie są propozycje lansowane przez PO PiS, czyli koncepcje dofinansowania z puli miasta najbogatszych  -  rodzice zarabiający 10 000 zł dostaną pomoc finansową z budżetu miasta (czyli od wszystkich gliwiczan)  na poziomie ponad 7 000 zł rocznie, co jest nie tylko niesprawiedliwe, ale doprowadzi też do całkowitej blokady rozwoju systemu – bogaci rodzice blokować będą dostęp do żłobków mniej zarabiającym. Pomoc bogatym dzieje się kosztem osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji. To już drugi projekt w tym miesiącu, w którym ta sama grupa wnioskodawców proponuje obniżenie ulg dla osób niepełnosprawnych. W jednym przypadku z propozycji radni porozumienia partyjnego pod naciskiem się już wycofali (wstęp na baseny miał być dla znacznej części niepełnosprawnych pięciokrotnie droższy), ale w przypadku uchwały żłobkowej przeforsowali swoje rozwiązanie. Zwracałem na sesji uwagę, że poprawka grupy radnych pozbawia ulg rodziców osób niepełnosprawnych, ale  - co najbardziej boli - radni PO PiS na temat tego problemu nie chcieli nawet rozmawiać. Zaskakujące było, że wnioskodawcy nie udzielali podstawowych informacji nt. swojej poprawki, tak, jakby się wstydzili przedstawionych w niej treści. W efekcie przyjęcia poprawki najubożsi rodzice dzieci niepełnosprawnych zapłacą za żłobek miejski dwukrotnie więcej niż dotychczas. W swoim pędzie szkodzenia prezydentowi PO PiS nie rozumie, że szkodzi także konkretnym grupom mieszkańców. Jeśli na kolejnej sesji radni partyjnego porozumienia wnosić będą poprawkę przywracającą zapisy proponowane przez prezydenta dadzą dowód, że nie mają pojęcia o tym, nad czym głosują, i jakie są konsekwencje ich bezmyślności.

Pytanie:
Dlaczego 15 grudnia 2010 roku odmówił Pan kandydowania na funkcję wiceprzewodniczącego Komisji ds. Rodziny i Polityki Społecznej? Czy Pan chce działać dla miasta? Chyba nie, skoro się obraża za nie wybranie na przewodniczącego i odmawia kandydowania na wiceprzewodniczącego tej komisji.

Odpowiedź:
Chcę mieć wpływ na pracę komisji. Będę pomagał przewodniczącemu, tak, jak zadeklarowałem. W żadnym przypadku nie jestem obrażony. Twierdzę jednak, że bycie wiceprzewodniczącym oznacza sygnowanie swoim nazwiskiem pewnego stylu działania. A na razie komisja nie ma planu pracy, nie wiem, czym będziemy się zajmować i czy charakter tych działań będzie mi odpowiadał. Stąd moja decyzja. Żeby sprawa była jasna - jestem dobrej myśli i sądzę, że chaos i zła wola w Radzie Miejskiej zostaną opanowane i weźmie górę rozsądek, to jednak wymagać będzie czasu. Nie omamiła mnie wyższa dieta. Dla mnie inne sprawy, nazwijmy je imponderabiliami, są ważniejsze, co starałem się tą decyzją wyrazić.

Pytanie:
Gdzie można zobaczyć, jak Pan głosował i czy zgodnie z obietnicami reprezentował Pan nasze zdanie?

Odpowiedź:
Zachęcam do bieżącej kontroli takich informacji - w taki sposób najłatwiej nabrać do siebie zaufania. Wyniki wszystkich głosowań, wraz z informacją, czy byłem za czy przeciw znajdują się pod tym adresem:
www.um.gliwice.pl/bip/index.php
Można wybrać temat, wpisując słowo kluczowe, pojawi się informacja o uchwale i potem należy kliknąć niebieską ikonę znajdującą się po prawej stronie. Już. Wszystko jak na dłoni. Nie mam nic do ukrycia.
Poza tym - posiedzenia sesji Rady Miejskiej są transmitowane i nagrywane. W każdym, dowolnym momencie można zapoznać się z przebiegiem dyskusji, także z moimi wypowiedziami.
Pod tym adresem
www.um.gliwice.pl/bip/index.php
znajdują się informacje o odbytych posiedzeniach. Wystarczy nacisnąć ikonkę kamery.

Pytanie:
Jak głosował Pan w sprawie tramwaju?

Odpowiedź:
Od samego początku dawaliście mi Państwo do zrozumienia, że temat likwidacji tramwaju jest wyjątkowo kontrowersyjny. Dlatego byłem inicjatorem przeprowadzenia w tej sprawie konsultacji społecznych. Wraz z grupą radnych stworzyłem projekt uchwały ws. konsultacji. Jednocześnie, by jeszcze lepiej wiedzieć, jakie jest stanowisko mieszkańców, popierałem projekt przygotowany przez Komisję Gospodarki Komunalnej. Oba pomysły bardzo dobrze się uzupełniały, ale ostatecznie przeszła tylko ta ostatnia propozycja.
Jakie jest teraz moje zdanie w tej sprawie?
Istotą linii 1 i 4 było połączenie dużych zakładów pracy: Huty 1 Maja i zakładów chemicznych POCH. Nie muszę dodawać, że czasy ich świetności to historia. Zarządca tramwajów, czyli Tramwaje Śląskie, to też relikt przeszłości - wystarczy prześledzić niedorzeczne inicjatywy, które spółka podjęła w ostatnim czasie. Opinie osób, które korzystają z uruchomionej linii A4, szczególnie osób starszych, świadczą o tym, że to była trudna, ale bardzo trafna decyzja. Dzięki oszczędnościom udało się miastu stworzyć 4 bardzo bezpieczne place zabaw dla dzieci.
Zdecydowanie lepszą alternatywą od tramwaju, który i tak nie  miałby wyodrębnionych korytarzy do bezkolizyjnego poruszania się, jest wprowadzenie szybkiej kolei miejskiej, łączącej dzielnicę Sośnicą z Łabędami. To dość zaawansowany projekt prezydenta Frankiewicza, podobny do doskonale zrealizowanej już inwestycji warszawskiej. Szczegóły tu:
warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,95190,8459559,Piec_lat_SKM_ki__Szybka_Kolej_dopiero_sie_rozpedza.html

Pytanie:
W jednym z portali wyczytałam o Panu zdanie "Nadal wierny Forum Mieszkańców Gliwic, sprawuje obecnie funkcję sekretarza tej organizacji." Skoro FMG nie idzie w koalicji z listą Z. Frankiewicza a Pan jest wierny Forum to dlaczego zmienia Pan partię/organizację?

Odpowiedź:

Nie zmieniłem ani poglądów, ani organizacji. Teraz konkrety: FMG, którego w dalszym ciągu jestem sekretarzem, 4 lata temu popierał Z. Frankiewicza i obecnie dalej go popieram. Startowałem z listy niepartyjnej i tym razem również startuję z listy niepartyjnej. W polityce cenię stabilność poglądów. Lubię robić coś konsekwentnie. Szanuję decyzję prezesa FMG, Jacka Krzyżanowskiego, który tym razem działa przeciwko prezydentowi i popiera oficjalnie partię polityczną, ale z jego decyzją nie zgadzam się i nie mogę się z nią identyfikować. Takie stanowisko ma 4 radnych Forum Mieszkańców Gliwic, którzy konsekwentnie startować będą z list bezpartyjnych i popierać będą, tak jak ostatnio, prezydenta Z. Frankiewicza.


Pytanie:
Podobno nie był Pan zainteresowany powołaniem Rady Osiedlowej na Zatorzu. Przeczytałam tą informację w jednej z anonimowych ulotek?

Odpowiedź:

W ulotce, którą otrzymała do domu nie ma ani jednego prawdziwego zdania. Całe szczęście wiele informacji sprawdzić jest bardzo łatwo. Np. w sprawie mojego rzekomego niezainteresowania powołaniem Rady Osiedla Zatorze wystarczy że przedstawię link do imiennych wyników głosowania ws. powołania Rady Osiedla Zatorze - www.um.gliwice.pl/bip/index.php, www.um.gliwice.pl/bip/index.php.Jak można łatwo sprawdzić  za każdym razem byłem obecny na sesji i za każdym razem głosowałem na "tak", czyli za powołaniem Rady Osiedlowej Zatorze i za przeprowadzeniem wyborów jej składu.

Pytanie:
Mieszkam przy ul. Toszeckiej. Czy będę mogła na Pana głosować?

Odpowiedź

Gliwice zostały podzielone na 4 okręgi wyborcze. Proszę sprawdzić, czy ulica, na której Pani/Pan mieszka znajduje się w okręgu nr 2. Można to zrobić pod tym adresem: gliwice.naszemiasto.pl/artykul/613660,gliwice-miasto-podzielone-na-4-okregi-wyborcze-sprawdz-w,id,t.html

W przypadku ulicy Toszeckiej, jak widać, popierać mnie będą mogły osoby mieszkające  przy tej ulicy w kamienicach od nr 1 do 8.

Sprawozdanie z pracy

Poniżej prezentuję zestawienie najciekawszych wydarzeń,
które miały miejsce w kadencji 2010-2014 w Okręgu wyborczym nr 2,
obejmującym: Centrum, Zatorze, Szobiszowice, os. Obr. Pokoju i Żerniki.

Wybierając mnie 16 lat temu (ileż to czasu!) oczekiwaliście Państwo,
że wprowadzać będę nową, lepszą jakość do gliwickiego samorządu.
Staram się to robić konsekwentnie.
Uważam, że kampanię wyborczą można zacząć DOPIERO PO rozliczeniu się
z dokonanych działań.
Dlatego, jak zawsze, przedstawiam sprawozdanie z pracy w mijającej, już czwartej, kadencji.

Najbardziej cieszę się z efektów pracy zespołowej.
To dzięki p. Magdzie Budny, p. Leszkowi Curyle i bezinteresownej pomocy wielu liderów
z organizacji pozarządowych udało się wiele osiągnąć.

Serdecznie Wam za to dziękuję!

Przez ostatnie lata sporo się wydarzyło i jest to nasz wspólny wysiłek. Na ulotce nie sposób przedstawić wszystkich wydarzeń.
Poniżej przedstawiam listę przedsięwzięć wykonanych na rzecz okręgu wyborczego, który reprezentuję.

 Koniec roku 2010 (początek kadencji miał miejsce w listopadzie)

 1. Został otwarty dla ruchu kołowego zmodernizowany odcinek ul. Zwycięstwa od Rynku do ul. Dolnych Wałów.
 2. Zakończyła się kompleksowa przebudowa głównej płyty Rynku.
 3. W pierwszej edycji ogólnopolskiego konkursu INTERNALE 2010 nagrodzono Portal Intranetowy Miasta (PIM): funkcjonujący w komputerowej sieci dla pracowników Urzędu Miejskiegoi miejskich jednostek organizacyjnych, wpływający m.in. na podnoszenie jakości codziennej obsługi mieszkańców

rok 2011

 1. Wyremontowano Dolnych Wałów, od Zwycięstwa do Rynku.
 2. Powstała koncepcja architektoniczno-urbanistyczna Nowego Centrum (Boh. Getta, Traugutta, Tarnogórska, Dworcowa).
 3. Miała miejsce inauguracja transmisji premier operowych z Metropolitan Opera w Nowym Jorku (11 premier w sezonie).
 4. Nastąpiła kompleksowa modernizacja sali sportowej GCH Okrzei (hala, pomieszczenia socjalno-sanitarne, zagospodarowano teren przyległy, wykonano monitoring obiektu), łącznie za 3,7 mln zł.
 5. Przebudowa kolejnych nawierzchni ulic Starego Miasta.
 6. Odbył się Festiwal Górski 2011.
 7. Odbyły się nowe premiery teatralne (np. Wesoła Wdówka) w Gliwickim Teatrze Muzycznym.
 8. Uniwersytet Trzeciego Wieku zorganizował spotkanie z L. Balcerowiczem.
 9. Przyznano 280 000 zł w ramach stypendiów dla 61 gliwickich sportowców na okres luty-sierpień.
 10. Odbyły się XVII Dziecięce Spotkania Teatralne.
 11. Miał miejsce specjalny pokaz filmu dokumentalnego „Z Gliwic do Paryża –Wojtek Pszoniak” w reżyserii Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego w Kinie Kultura w Warszawie.
 12. Odbyły się Mistrzostwa Polski w pływaniu szesnastolatków.
 13. Miał miejsce mecz eliminacji Mistrzostw Europy w piłce wodnej Polska –Turcja; Zawody Grand Prix Pucharu Polski.
 14. Wyremontowano skrzyżowanie Wyszyńskiego – Zwycięstwa (oddano przed terminem).
 15. Zakończono remonty ul. Wieczorka, fragment Dolnych Wałów
 16. Odbyły się: XXII Dni Muzyki Organowej, II Edycja Rajdu Miejskiego 360 Stopni, II Edycja Gliwickiego Biegu Ulicznego.
 17. Oddano do użytku wyremontowane skrzyżowanie ulic Wyszyńskiego i Zwycięstwa.
 18. Na Cmentarzu Centralnym odbyło się kolejne tradycyjne Spotkanie Pokoleń, podczas którego oddano hołd ofiarom tzw. Marszu Śmierci.
 19. Odbyły się XXII Gliwickie Spotkania Teatralne
 20. Odbyły się XXII Międzynarodowy Festiwal „Dni Muzyki Organowej”.
 21. Odbył się II PALMJAZZ Festiwal Form Etnicznych i Jazzowych.
 22. W Urzędzie Miejskim zaprezentowano „Koncepcję zagospodarowania obszarów zlokalizowanych w centrum Gliwic w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego”. Jej powstanie było wynikiem porozumienia podpisanego przez PKP SA, PKP PLK SA i miasto Gliwice
 23. Na Placu Piłsudskiego uruchomiona została nowoczesna fontanna, składająca się z 30 ulokowanych w różnych miejscach dysz o zróżnicowanej wysokości wyrzutu wody. Równocześnie wzdłuż placu wytyczono trzy trakty piesze.
 24. W Inspektoracie Wojskowej Służby Zdrowia Ministerstwa Obrony Narodowej miało miejsce spotkanie, którego celem była finalizacja uzgodnień dotyczących przejęcia przez miasto szpitala wojskowego
 25. Powstał pięciokondygnacyjny budynek przy ul. Mikołowskiej (TBS, 20 rodzin).
 26. Nastąpiło otwarcie Stadionu Miejskiego przy ul. Okrzei.
 27. W Szpitalu Miejskim powstała pracownia tomografii komputerowej.
 28. Przebudowano skrzyżowanie Wrocławska – Strzody - Dunikowskiego.
 29. Odsłonięto pomnik „Pamięci Zesłańców Sybiru” przy ul. Poniatowskiego.
 30. Odbyły się Dni Otwarte stadionu miejskiego przy ul. Okrzei.
 31. Zakończono prace związane z montażem nowoczesnego systemu monitoringu i identyfikacji kibica.
 32. Miał miejsce finał V Międzynarodowego Festiwalu Artystów Ulicy „Ulicznicy”
 33. Miał miejsce Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej Improwizowanej ALL’ IMPROVVISO.
 34. Powstały 3 wielofunkcyjne boiska do mini piłki nożnej, ręcznej i siatkówki przy gimnazjum przy ul. Jagiellońskiej.
 35. Odbył się happening Świąteczny przy Rynku i Gliwicka Szopka.
 36. Zrealizowano pokaz: architektoniczny video - mapping na Rynku.

rok 2012

 1. Oddano 56 mieszkań w sześciokondygnacyjnym budynku zlokalizowanym pomiędzy ul. Jana Pawła II a Mikołowską.
 2. Centrum Aktywizacji Zawodowej rozpoczęło działalność. To wyspecjalizowana jednostka Powiatowego Urzędu Prac, skupiająca pośredników pracy i doradców zawodowych.
 3. Oddano 107 mieszkań czynszowych w kompleksie ulic Strzelniczej i Granicznej, łączny koszt to 22 mln zł.
 4. ZBM I TBS zakończył budowę „plomby” przy ulicy Mikołowskiej - mieszkańcy odebrali klucze do 20 lokali.
 5. Wprowadzony został ograniczony ruch pojazdów ciężarowych. Kierowcy ciężarówek o dopuszczalnej macie całkowitej powyżej 12 ton nie mogą już wjechać do miasta w godzinach szczytu komunikacyjnego i w godzinach nocnych.
 6. Po ponad dwóch latach uzgadniania warunków porozumienia i kwestii dotyczących dalszego funkcjonowania Miasto przejęło od Ministerstwa Obrony Narodowej 106. Szpital Wojskowy. Przejęcie przez Miasto Szpitala umożliwiło dalsze działanie placówki.
 7. Gliwice zajęły pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie na najlepsze praktyki zarządzania strategicznego, zorganizowanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.
 8. Oddano do użytku pierwszy z dwóch domów wielorodzinnych przy ul. Targowej. W budynku mieści się16 w pełni wykończonych mieszkań, parter dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przygotowano 6 garaży, 10 miejsc parkingowych, plac zabaw.
 9. Na Cmentarzu Centralnym odbyły się uroczystości dla uczczenia pamięci więźniów politycznych hitlerowskiego obozu Auschwitz-Birkenau i podobozów w Gliwicach, pomordowanych w styczniu 1945 r. przez konwojentów z SS w „Marszu Śmierci”.
 10. W Gliwickim Teatrze Muzycznym odbyła się premiera musicalu „Wakacje Don Żuana” w reżyserii Anny Polony.
 11. Gliwice zwyciężyły w najnowszej odsłonie rankingu Miast Przyjaznych Biznesowi „Newsweeka”.
 12. Gliwice zwyciężyły w najnowszej odsłonie rankingu Miast Przyjaznych Biznesowi „Newsweeka”. Zawdzięczają swe zwycięstwo „przede wszystkim dobrej kondycji finansowej i świetnie rozwiniętej infrastrukturze.”
 13. Nastąpiło oficjalne przekazanie do użytku nowych autobusów niskopodłogowych marki SOLARIS URBINO.
 14. Wojciech Pszoniak, jedna z najwybitniejszych osobistości świata kultury i sztuki związanych z Gliwicami, świętował 70. urodziny. Z tej okazji w Gliwickim Teatrze Muzycznym odbył się benefis połączony z uroczystością wręczenia aktorowi tytułu Honorowego Obywatela Gliwic
 15. 70 dwuosobowych zespołów z Polski i z niemieckiego Bottrop wystartowało w III Rajdzie Miejskim 360 stopni; w programie zawodów znalazły się bieg na orientację, pływanie kajakami, jazda na rolkach i rowerach, a także zadania logiczne; Stacja TVN Turbo, przygotowująca materiał z wydarzenia, przyznała organizatorom specjalny certyfikat „za doskonały sposób promocji miasta i perfekcyjne pomysły.
 16. Odbyły się Gliwickie Spotkania Teatralne. Tegoroczną ofertę wzbogaciły spektakle plenerowe, prezentowane na Placu Krakowskim i w Parku Chopina.
 17. Ogólnopolska sieć Selgros otworzyła w Gliwicach trzecią w regionie halę handlu hurtowego, w której mogą się zaopatrywać osoby prowadzące działalność gospodarczą. Jest to kolejna firma finansująca w mieście drogowe przedsięwzięcie – na własny koszt (10 mln zł) przebudowała układ komunikacyjny w sąsiedztwie hali –na skrzyżowaniu ulic Toszeckiej i Bohaterów Getta Warszawskiego powstało rondo. Firma na inwestycję w Gliwicach wydała łącznie 80 mln zł.
 18. Podpisano umowy na budowę 3 sal sportowych: przy Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych, przy Zespole Szkół Ogólnokształcących na 11 i przy zespole Szkół Techniczno-Informatycznych. Termin realizacji każdej z tych umów wynosi 18 miesięcy od daty zawarcia umowy, natomiast wartość każdej inwestycji ponad 9 mln zł.
 19. W Parku Chopina Urząd Miejski we współpracy z gliwickimi szkołami zorganizował plenerową imprezę skierowaną do najmłodszych mieszkańców Gliwic. W programie znalazły się m.in. festiwal talentów, pokazy cyklotrialu oraz konkursy z nagrodami. W Parku pojawili się także piłkarze klubu Piast Gliwice, a wieczorem dla licznie zgromadzonej młodzieży zaśpiewał Łukasz Mróz, znany jako Mrozu.
 20. Oddano do użytku nowe pawilony w Palmiarni (ekspozycja akwarystyczna, wzrost frekwencji o 100%).
 21. Zakończyła się przebudowa skrzyżowania Nowy Świat – Pszczyńska.
 22. Oddano do użytku kolejne obiekty przy ul. Targowej (33 mieszkania komunalne jedno-, dwu- i trzypokojowe) wraz z miejscami parkingowymi, drogą dojazdową, zielenią miejską, chodnikami itp).
 23. Odbył się Międzynarodowy Festiwal Jazzowy Jazz w Ruinach (Teatr Victoria) wraz z warsztatami muzycznymi.
 24. Odbyło się Święto Szlaku Zabytków Techniki (3,5 tys. widzów).
 25. Odbył się Festiwal Artystów Ulicy wraz z bitwami fotograficznymi oraz Parkowe Lato.
 26. TVP zrealizowało film o Gliwicach (w narracji i z perspektywy St. Soyki).
 27. W ramach ogólnopolskiej akcji „Lato z Polską” organizowanej przez stowarzyszenie Wspólnota Polska po raz czwarty młodzież o polskich korzeniach gościła w Gliwicach. Przez 9 dni poznawali tradycję, kulturę, interesujące miejsca w mieście i całym regionie. W czasie wolnym młodzi Polacy brali udział w zajęciach artystycznych i rekreacyjno-sportowych.
 28. Odbył się pokaz zabytkowych samochodów wyprodukowanych przed 1980 rokiem.
 29. Odbyło się kryterium uliczne oraz pokaz elegancji na gliwickim Rynku.
 30. Na Placu Krakowskim prawie 8 tys. osób bawiło się w tanecznych rytmach. Wieczór zwieńczył pokaz sztucznych ogni.
 31. W Ruinach Teatru Victoria w Gliwicach odbył się 8. Międzynarodowy Festiwal Jazzowy „Jazz w Ruinach 2012”, podczas którego miało miejsce 8 koncertów, warsztaty muzyczne oraz wystawa grafiki studentów i wykładowców Katedry Projektowania Graficznego UŚw Cieszynie. W mieście gościli artyści krajowi, a także z Danii, Włoch, Niemiec, Słowacji, Węgier.
 32. Gliwice pełniły funkcję gospodarza 8.Generalnego Zgromadzenia World Technopolis Association. Przedstawiciele osiemdziesięciu ośrodków z czterdziestu państw świata wymieniali doświadczenia w dziedzinie najnowszych technologii. Do Gliwic przyjechali również ministrowie i ambasadorzy.
 33. W Ratuszu podpisana została umowa dofinansowania projektu „Budowa Sieci Szerokopasmowej dla Społeczeństwa Informacyjnego na terenie gmin Górnego Śląska wraz z punktami dostępu hot-spot.
 34. W Zespole Szkół Ogólnokształcących Specjalnych nr 7 otwarto basen rehabilitacyjny, zaprojektowany tak, by uczniowie mogli w miarę samodzielnie z niego korzystać, wyposażony m.in. w specjalny podnośnik dla dzieci na wózkach. Koszt remontu -650 tys. zł. Łącznie w 2012 r. na inwestycje w ZSOS nr 7 wydano prawie 1,4 mln zł.
 35. Ul. Nowy Świat została poszerzona – na jezdni prowadzącej w stronę ul. Pszczyńskiej pojawił się trzeci pas ruchu.
 36. Na stronach Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej oddano do użytku  nowoczesny, interaktywny portal mapowy.
 37. Odbył się V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej Improwizowanej „ALL‘ IMPROVVISO”. Koncerty w Ruinach Teatru Miejskiego, Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II, a także Oddziale Odlewnictwa Artystycznego gliwickiego Muzeum. Organizatorem festiwalu było Towarzystwo Kulturalne FUGA.
 38. Odbyło się sześć koncertów dla miłośników jazzu i brzmień etnicznych. Wydarzenie cieszyło się ogromnym powodzeniem publiczności nie tylko gliwickiej, wszystkie koncerty odbyły się przy pełnych salach.  Organizatorem festiwalu była Fundacja Integracji Kultury.
 39. Miały miejsce gliwickie obchody święta narodowego. Rozpoczęła je Msza św. W intencji Ojczyzny w kościele katedralnym pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli na Plac Marszałka Piłsudskiego, gdzie prócz uroczystości odbył się również pokaz sprzętu militarnego. Rocznicowe uroczystości zwieńczył wieczorny koncert zatytułowany „Z tryptyków wspomnień”. Na Scenie BAJKA wystąpiła śpiewaczka Nina Nowak, której towarzyszyła pianistka Halina Andrzejewska.
 40. W siedzibie „Sceny BAJKA –Kina AMOK”99 uczniów z 23 placówek oświatowych zostało uhonorowanych „Gliwickim Laurem Nauki”, przyznawanym finalistom oraz laureatom konkursów i olimpiad przedmiotowych. Wręczone zostały również stypendia dla uzdolnionych gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy mogą się pochwalić osiągnięciami na szczeblu krajowym i średnią przynajmniej 4,0.
 41. Na drugiej pozycji „Nagrody Internautów” XIII edycji konkursu na „Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego uplasowała się gliwicka fontanna przy Placu Piłsudskiego.
 42. Odbyła się prezentacja Masterplanu oświetlenia ulicznego w Gliwicach. Zadaniem tego długookresowego narzędzia planistycznego jest stworzenie podstaw do uporządkowania oświetlenia w Gliwicach, ułatwienia orientacji i czytelności w przestrzeni oraz podniesienia ogólnej jakości oświetlenia publicznego. Rozwiązania przyczynia się nie tylko do poprawy estetyki ale również do zmniejszenia zużycia energii i obniżenia kosztów eksploatacyjnych urządzeń oświetleniowych.
 43. Na Stadionie Miejskim w Gliwicach odbył się mecz młodzieżowych reprezentacji U-20: Polska –Niemcy, rozgrywany w ramach Turnieju Czterech Narodów

rok 2013

 1. Płyta Placu Krakowskiego została przekształcona w parkiet taneczny – odbyło się na niej plenerowe powitanie Nowego Roku; zaproszono specjalistów od elektronicznej muzyki klubowej – gwiazdy tegorocznej edycji festiwalu Mayday; nie zabrakło laserowych iluminacji oraz pokazu sztucznych ogni.
 2. Projekt „Rozbudowa systemu detekcji na terenie miasta Gliwice wraz z modernizacją wybranych sygnalizacji świetlnych” został nagrodzony Złotą Statuetką podczas Forum Innowacji Transportowych. Gliwickie przedsięwzięcie wyróżniono również Nagrodą Specjalną Przedstawiciela Komisji Europejskiej w Polsce.
 3. W plebiscycie portalu gazeta.pl wyremontowany gliwicki Rynek został uznany przez internautów za najpiękniejszy w regionie.
 4. Oddano do użytku budynek przy ul. Uszczyka 34, wzniesiony w systemie TBS. 27 rodzin odebrało klucze do mieszkań jedno-, dwu- i trzypokojowych; budynek jest pierwszym wzniesionym bez finansowego wsparcia zlikwidowanego Krajowego Funduszu Mieszkaniowego; obiekt jest kolejnym budynkiem przyczyniającym się do rewitalizacji dzielnicy Szobiszowice.
 5. „Mobilne Gliwice” to nazwa nowej, bezpłatnej usługi uruchomionej przez Miasto dla mieszkańców, posiadaczy urządzeń przenośnych typu smartfony i tablety. Interaktywna aplikacja jest jedną z pierwszych w naszym regionie. Umożliwia dostęp do najważniejszych informacji w każdym miejscu. Zawiera moduły: O mieście, Miejsca, Wydarzenia, Aktualności, Utrudnienia w ruchu, Kontakt oraz specjalny moduł poświęcony budowie Drogowej Trasy Średnicowej, wraz z mapami objazdów.
 6. Majową długą noc  gliwiczanie mogli spędzić w jednym z oddziałów gliwickiego muzeum.
 7. W GTM odbyła się premiera spektaklu „Mały Książę”.
 8. Z okazji Dnia Dziecka w Parku Chopina przygotowano piknik rodzinny z myślą o najmłodszych mieszkańcach miasta. Odbyły się liczne imprezy kulturalne w Parku Chopina.
 9. Wiadukt w ciągu ul. Szymanowskiego nad DK 99 został oddany do użytku.
 10. Obył się „Wieczór z Romami” w Parku Chopina.
 11. Odbyła się Noc Świętojańska w Gliwicach: wystąpiły Monika Brodka i Bajm na Placu Krakowskim, Carmen w Teatrze Victoria
 12. Odbył się Festiwal Artystów Ulicy – uczestniczyli w nim m.in. motocykliści, akrobaci, kuglarze.
 13. Zakończono termomodernizację w Zespole Szkół Ogólnokształcących Specjalnych nr 7 przy ul. Gierymskiego (począwszy od 2004 roku zmodernizowano 53 placówki za 72 mln zł).
 14. Odbył się Festyn Rycerski.
 15. Oddano do użytku 40 mieszkań TBS przy ul. Daszyńskiego.
 16. Odbyła się pierwsza część warsztatów w sprawie aktualizacji Strategii Zintegrowanego i Zrównoważonego Rozwoju Miasta do roku 2022. Do udziału zaproszeni zostali przedstawiciele różnych sektorów działalności w mieście – firm, spółek miejskich, jednostek organizacyjnych, instytucji kultury, kadra kierownicza gliwickiej oświaty oraz naczelnicy wydziałów urzędu miejskiego.
 17. Zakończyła się przebudowa wiaduktu w ciągu ul. Szymanowskiego nad Drogą Krajową nr 88. Wyremontowany obiekt oddano do użytku. Prace trwały 10 miesięcy. Obiekt podniesiono o około 60 cm, jezdnia na wiadukcie została poszerzona, zbudowano chodnik, zamontowano barierki energochłonne i balustrady.
 18. Nastąpiło otwarcie boiska szkolnego przy Szkole Podstawowej nr 9 w Gliwicach, a po nim zawody dla najmłodszych pn. „Spartakiada Małego Misia”.
 19. Uczniowie gliwickich klas gimnazjalnych, którzy w kwietniu przystąpili do obowiązkowego egzaminu kończącego naukę na tym etapie, uzyskali najwyższe w historii wyniki, plasujące Gliwice na 1 miejscu w wśród 36 powiatów Województwa Śląskiego.
 20. Niebo nad miastem zapełniło się kolorowymi balonami - na gliwickim lotnisku rozegrany został Balonowy Turniej Polski
 21. Rozpoczął pracę Inteligentny System Zarządzania Ruchem (objęto nim 60 skrzyżowań w całym mieście).
 22. Został otwarty nowy akwarystyczny pawilon Palmiarni, który finalizuje wieloletnią modernizację obiektu. W czterech tematycznych akwariach pływa kilkadziesiąt gatunków ryb. Jest to jedna z największych słodkowodnych ekspozycji w kraju, a sama Palmiarnia również należy do grona największych w Polsce. Frekwencja wzrosła o 100%.
 23. Prowadzone są prace konserwatorskie polegające na impregnacji drewnianej konstrukcji Radiostacji oraz zabezpieczeniu betonowych części stóp fundamentowych środkami hydrofobowymi.
 24. W Gliwickim Teatrze Muzycznym trwa przebudowa, której najważniejszą częścią jest wymiana dachu i stropu. Sala widowni zostanie przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, przebudowana zostanie szatnia i foyer, powstaną nowe pomieszczenia.
 25. W sondażu internetowym gliwiczanie mogli wybierać zadania do realizacji w 2014 roku. W głosowaniu  wzięło udział1138 osób. Zadania podzielono na trzy kategorie: inwestycje, remonty i inne wydatki. Spośród trzech kategorii w dwóch przeprowadzono sondaż. Wybrano 7 zadań inwestycyjnych na łącznąkwotę1,2 mln zł oraz 4 zadania remontowe (600 tys. zł).
 26. W Gliwicach gościła delegacja z Airbus Milliary na czele z wiceprezesem ds. stosunków przemysłowych.
 27. Została oddana do użytku gliwiczanom kolejna siłownia na świeżym powietrzu, wyposażona w 9 różnych urządzeń. Usytuowany na os. Obrońców Pokoju obiekt sfinansowany został z budżetu miasta, kosztował 144 tys. zł. Z plenerowych siłowni można korzystać także m.in. na placu Grunwaldzkim, w Bojkowie i w Sośnicy.
 28. Dobiegła końca przebudowa mostu nad Kłodnicą w ciągu ul. Zwycięstwa.
 29. Remontowany odcinek ul. Skowrońskiego został oddany do użytku.
 30. Zakończono prace remontowe na ulicach Powroźniczej i Ślusarskiej w dzielnicy Szobiszowice.
 31. Projekt pn. „Rozbudowa systemu detekcji na terenie miasta Gliwice wraz z modernizacją wybranych sygnalizacji świetlnych, etap I” objął 60 skrzyżowań oraz budowę Centrum Sterowania Ruchem. Jest to najnowocześniejsze tego typu przedsięwzięcie w kraju umożliwiające koordynację pracy urządzeń sterujących ruchem w obrębie wielu skrzyżowań równocześnie. Wpływa na zwiększenie płynności i skrócenie czasu przejazdu samochodów poruszających się po głównych arteriach miejskich.
 32. Polski Instytut Sztuki Filmowej po raz 6-ty przyznał nagrody za osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji kina. Gliwickie Kino studyjne AMOK uznano za najlepsze kino w Polsce.
 33. W pierwszej edycji ogólnopolskiego konkursu „Muzeum Widzialne” główną nagrodę za projekt nowego logo oraz identyfikację wizualną jednogłośnie przyznano Muzeum w Gliwicach.
 34. Odbyły się: się Palm Jazz Festiwal, Międzynarodowy Festiwal Gitarowy i All’Improvviso, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej Improwizowane..
 35. Obyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej gliwiczanom, którzy w grudniu 1956 r. odważnie zamanifestowali sprzeciw Polaków wobec stłumionego powstania węgierskiego.
 36. Na gliwickim Rynku stanął wóz satelitarny RMF FM. Dzięki wygranej w plebiscycie „Fakty z Twojego miasta” w każdym wydaniu Faktów RMF FM o pełnej godzinie reporterzy stacji opowiadali na żywo o najciekawszych miejscach Gliwicach

rok 2014

 1. Powstała supernowoczesna sieć szerokopasmowa (oparta o technologię światłowodową i mikrokanalizacji), czyli 66 km światłowodów dla miasta wraz z systemem przesyłania danych falami radiowymi; Gliwice są liderem projektu, do którego przyłączyło się 13 gmin ze Śląska.
 2. Zakupiono nowe autobusy (od 1997 roku zakupiono 185 sztuk nowych autobusów za kwotę 150 mln zł).
 3. Zaprezentowana została koncepcja zagospodarowania terenów przyległych do odcinka budowanej Drogowej Trasy Średnicowej (ul. Dubois). Teren charakteryzować się będzie wysoką jakością przestrzeni publicznej przy zachowaniu klimatycznego, poprzemysłowego stylu
 4. Katowicka firma „INKOM” opracowała koncepcję budowy dróg rowerowych w Gliwicach. W ramach projektu powstał kompleksowy model systemu komunikacyjnego dla rowerzystów, równoprawny z systemem komunikacji samochodowej. Obejmuje łącznie stworzenie ponad 300 km tras dla rowerów.
 5. Piast Gliwice, chcąc zachęcić dzieci oraz młodzież do uprawiania sportu, klubowym autokarem oferuje wizyty przedszkolakom na stadionie miejskim. Goście, zwiedzając obiekt, poznają m.in. miejsca, do których kibice nie mają dostępu. W rundzie jesiennej z tej okazji skorzystało 325 dzieci. Dzięki tańszym biletom dla szkół i przedszkoli ponad 5000 młodych gliwiczan wraz z opiekunami kibicowało już podczas meczu. Klub przygotował również konkurs rysunkowy dla swoich gości. Autorzy zwycięskich prac w trakcie jednego z meczów ligowych wprowadzą piłkarzy na murawę.
 6. W Gliwickim Teatrze Muzycznym odbył się spektakl pt. „Kot w butach”, który mogły zobaczyć dzieci w całym kraju. W ramach projektu „Internetowego Teatru TVP dla szkół” grany na żywo spektakl przy wykorzystaniu szerokopasmowego Internetu transmitowany był do szkół położonych z dala od wielkomiejskich ośrodków kulturalnych i artystycznych.
 7. Odbyła się piąta edycja koncertów z cyklu „Wiosna z Fryderykiem”. Melomani spotykali  się wieczorem w Palmiarni Miejskiej, by w egzotycznej scenerii słuchać dzieł Fryderyka Chopina.
 8. Rozstrzygnięto przetarg na budowę Domu Przedpogrzebowego (Małej Synagogi).
 9. GAPR podpisał umowę z Europejską Agencją Kosmiczną na budowę części do satelitów w ramach europejskiego programu kosmicznego.
 10. Odbyły się pokazy na żywo: Tańczące Fontanny na żywo (! maja) wraz z koncertem.
 11. Odbył się Europejski Tydzień Sportu w Hali przy ul. Chorzowskiej; Mały Mundial – turniej piłkarski dla gimnazjalistów rozgrywany na nowoczesnych boiskach przyszkolnych.
 12. Odbył się Festiwal Dni Muzyki Organowej w gliwickiej Katedrze.
 13. Miała miejsce Gala liderów społecznych w Ruinach Teatru Victoria.
 14. Gliwicki Inteligentny System Sterowania Ruchem został zaprezentowany na prośbę Policji wszystkim komendom wojewódzkim Policji w Polsce.
 15. W pięciu dzielnicach Gliwic powstały nowe kluby seniora. Na zlecenie miasta ich tworzeniem zajęła się Śląska Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości przy udziale Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych.
 16. Podpisano ostatecznie umowę z marszałkiem Województwa Śląskiego na budowę ostatnich odcinków DTŚ w Gliwicach.

Koalicja dla Gliwic

Koalicja dla Gliwic Z. Frankiewicza to odpowiedź na głosy tych, którzy uważają, że trzeba konsekwentnie odpartyjniać samorządy. KdG skupia bardzo różne środowiska wokół idei rzetelnej pracy na rzecz Gliwic, bez naznaczania jej partyjnym szyldem, bez podporządkowywania jej partyjnym interesom. Ludzie gromadzący się wokół KdG szukają nie tego, co dzieli, ale tego, co łączy i umożliwia wspólna pracę dla miasta.

Zasada działania KdG jest bardzo prosta, a jednocześnie prawdziwa i efektywna: dziura w jezdni nie ma „partyjnego koloru”. Przejmowanie samorządów przez partie polityczne prowadzi w konsekwencji do podporządkowywania wszystkiego nie dobru wspólnoty samorządowej – dobru miasta – ale interesowi tej czy innej partii politycznej.

Konkrety i konsekwencja

PROGRAM DLA GLIWIC

2014 - 2018
Po latach budowania podstaw sprzyjających rozwojowi miasta, Gliwice stały się liderem w wielu dziedzinach - nie tylko na Śląsku, ale także w kraju. Wspólną pracą osiągnęliśmy sukces o jakim nawet nie mogliśmy marzyć na początku lat dziewięćdziesiątych zeszłego wieku. Warto pamiętać, że wtedy nasze miasto było jednym z najbiedniejszych i najbardziej zaniedbanych miast w regionie. Dzisiejsze Gliwice to  synonim sukcesu.

Odwiedzający nas dawni mieszkańcy niezmiennie podkreślają jak wiele zostało zrobione. Miasto pięknieje z roku na rok, a postęp jest widoczny niemalże na każdym kroku.  Możemy wręcz mówić o skoku cywilizacyjnym jaki się dokonał w ciągu ostatnich 20 lat. Proces umacniania pozycji Gliwic będziemy kontynuowali. Będziemy niezmiennie pracować nad tym, aby nasze miasto nie tylko było coraz ładniejsze – czyste, kolorowe i zielone, ale aby stawało się coraz lepszym miejscem do życia.

Abyśmy byli dumni, że jesteśmy gliwiczanami.
 
***

Jednym z podstawowych dóbr koniecznych człowiekowi do życia jest praca. Konsekwentnie budowane podstawy gospodarcze sprawiają, że mamy przed sobą zagwarantowana przyszłość ... Jesteśmy krajowym liderem produkcji przemysłowej, opartej przede wszystkim na innowacyjności i wysokich technologiach. Przykładem może być gliwicka strefa ekonomiczna czy strefa nowoczesnego przemysłu „Nowe Gliwice”.

Strefa ekonomiczna stała się kołem zamachowym gospodarki naszego miasta.  Teraz jest największą i najlepszą strefą w Polsce. W Gliwicach mamy ponad 75 000 miejsc pracy. Spora ich część znajduje się w strefie, bo aż 14 000, w firmach współpracujących ze strefowymi czy w „Nowych Gliwicach”, gdzie już znalazło zatrudnienie ponad 1600 osób. Bezrobocie w Gliwicach , jedno z najniższych w naszym kraju, oscylujące w granicach 6 – 7%, a średnia płaca jest jedną z najwyższych w Polsce. Rozwój strefy nie stanął w miejscu. Firmy reinwestują. Do tej pory wielkość zainwestowanego kapitału (ponad 7 miliardów zł) ciągle się powiększa. Ten kierunek będziemy konsekwentnie wspierali, podtrzymując dobry klimat dla  inwestorów, z czego Gliwice są znane nie tylko w Polsce.

Drugą, po wysokich technologiach, gałęzią rozwojową, dzięki wyjątkowemu położeniu naszego miasta na skrzyżowaniu transeuropejskich korytarzy transportowych - o których przebieg przez Gliwice zabiegaliśmy przez lata - jest logistyka i gospodarka magazynowa. W pobliżu biegnących przez miasto autostrad są tereny, na których mogą lokować się kolejne firmy tej branży. Będziemy czynić starania, aby tereny te udostępnić inwestorom, między innymi przez dalsze rozwijanie sieci dróg w mieście.

Abyśmy utrzymali niskie bezrobocie.

***

Nie porzuciliśmy planów zmian w centrum miasta. Pierwsze przeobrażenia już się dokonują. Gotowa jest koncepcja architektoniczna „Nowego Centrum”, a odkupiony przez miasto teren wykorzystywany dawniej przez Fabrykę Drutu będzie zagospodarowany pod nowe funkcje (na przykład klaster przemysłów kreatywnych).

W ramach projektu „Nowe Centrum” mieści się plan powstania centralnego węzła przesiadkowego „Zachodnia Brama Metropolii Silesia”, na który złożyliśmy wniosek o 120 mln dotacji z pieniędzy unijnych. Przyczyni się to do usprawnienia i podniesienia atrakcyjności pasażerskiej komunikacji zbiorowej. Z realizacją tą ścisły związek ma modernizacja jego istotnego elementu jakim jest dworzec kolejowy. PKP, właściciel dworca, informuje, że przeprowadzi jego gruntowny remont (za ok.160 mln zł), który powinien się niebawem rozpocząć i zakończyć pod koniec 2015 r.

Część terenów wokół dworca należących do PKP miasto odkupi i zostaną one przeznaczone pod inwestycje miastotwórcze. Nie zrezygnowaliśmy z połączenia ul. Tarnogórskiej z Pl. Piastów tunelem pod torami kolejowymi i z przebudowy samego placu. Inwestycja szacowana jest na około 200 mln zł. Będziemy starali się o jej dofinansowanie z pieniędzy zewnętrznych. Nadanie reprezentacyjnego wyglądu placowi przed dworcem i terenom sąsiednim będzie istotnym elementem podnoszącym atrakcyjność „Nowego Centrum”.

Aby Gliwice były coraz nowocześniejsze.

***
Będziemy pracować nad reorganizacją przebiegu linii komunikacji miejskiej, nad skróceniem czasu przejazdu autobusów. Prace nad reorganizacją i usprawnianiem ruchu drogowego, także poprzez rozszerzanie funkcjonującego już – najnowocześniejszego w Polsce – systemu detekcji na skrzyżowaniach, mają prowadzić do łatwiejszego i szybszego poruszania się po mieście, także autobusów komunikacji miejskiej. Wiele z tych zamierzeń będzie mogło być w pełni zrealizowanych po oddani do użytku (na przełomie roku 2015/16) całej Drogowej  Trasy Średnicowej w Gliwicach.

Obok autostrad  DTŚ jest dla miasta inwestycją o znaczeniu kluczowym. Zawirowania wokół jej budowy w Gliwicach, nie przez nas zawinione, dzięki naszej konsekwencji i determinacji zostały przezwyciężone. Droga jest budowana. Dopilnujemy, żeby obietnice rządowe zostały dotrzymane i arteria ta została oddana do użytku w przewidywanym czasie. DTŚ nie tylko połączy nas z resztą aglomeracji, ale także znacznie usprawni komunikację w centrum. Odciąży istniejący układ drogowy dzięki dziesięciu bezpiecznym połączeniom z ulicami miasta. Stanie się istotnym elementem „Nowego Centrum”. Tunel, którym droga ta będzie przebiegała przez ścisłe centrum utworzy nową, niezwykle atrakcyjną, przestrzeń publiczną do zagospodarowania. Po wybudowaniu DTŚ zajmiemy się gruntowną renowacją jej otoczenia.

Aby życie w mieście zyskiwało na jakości.

***

Możemy się szczycić, jako jedno z nielicznych dużych miast w regionie, historycznym układem starówki. Efekty jej renowacji są już widoczne. Całość modernizacji zostanie zakończona w 2015 r. Nie zrezygnowaliśmy z zamknięcia dla ruchu kołowego ul. Zwycięstwa na całej jej długości. Zajęcie się tą sprawą będzie możliwe po zakończeniu dużych inwestycji drogowych w mieście i likwidacji przebiegu drogi krajowej 78  przez centrum (m.in. przez skrzyżowanie ul. Wyszyńskiego – Zwycięstwa), na co do tej pory  ministerstwo nie wyrażało zgody. Po wybudowaniu obwodnicy zachodniej, z których to planów nie wycofujemy się, będzie można powtórzyć wniosek o likwidację przebiegu DK 78 przez środek miasta. Wprowadzimy również zapowiadane strefy płatnego parkowania w ścisłym centrum Gliwic.

Sukcesywnie remontujemy i modernizujemy ulice i chodniki. Przybywa bezpiecznych miejsc postojowych. Te prace będą kontynuowane. Zajmiemy się również przebudową kolejnych skrzyżowań, na których pozostały jeszcze torowiska.

Aby w Gliwicach żyło się wygodnie i bezpiecznie.

***

Komunalne budynki mieszkalne będą sukcesywnie modernizowane. Regularnie co roku przeznaczamy na ten cel ponad 30 mln zł i tak będzie nadal. Będziemy jak do tej pory  uczestniczyć finansowo w remontach prowadzonych przez wspólnoty mieszkaniowe, w których miasto ma udziały. Kontynuowana będzie preferencyjna sprzedaż mieszkań komunalnych na rzecz ich dotychczasowych najemców i przygotowywanie mieszkań do zasiedlenia (około 200 rocznie). W dalszym ciągu będziemy sprzedawać działki pod indywidualne budownictwo mieszkaniowe.

Dokończymy budowę kanalizacji w mieście. Dwie ostatnie nieskanalizowane do tej pory dzielnice (Ostropa i Bojków) zostaną podłączone do Centralnej Oczyszczalni Ścieków, która została gruntownie zmodernizowana. Sukcesywnie eliminujemy niską emisję pochodzącą  przede wszystkim z palenisk domowych i powodującą największe zanieczyszczenie powietrza. Mamy programy dofinansowywania zmian starych źródeł ciepła na nowoczesne. Nasze Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej rozbudowuje sieć ciepłowniczą w mieście, aby kolejne budynki mogły być do niej podłączane.

Zdecydowana większość gliwickich szkół i przedszkoli jest po termomodernizacji, remontach i otrzymała nowoczesne wyposażenie. Proces ten zostanie dokończony. Przy każdej szkole jest sala gimnastyczna, a w ostatnim czasie oddano do użytku 4 nowoczesne hale sportowe. Wiele szkół ma do dyspozycji nowoczesne boiska. Będziemy budować kolejne. Na przykład przy szkole na os. Kopernika powstanie arena lekkoatletyczna, a w Starych Gliwicach wielofunkcyjne boisko. Będziemy wspierać sport szkolny, między innymi przez inicjowanie zajęć na basenach, dodatkowe zajęcia z wychowania fizycznego czy dodatkowe godziny dla Szkolnych Klubów Sportowych. Zmodernizujemy halę bokserską. Zintensyfikujemy promocję sportu amatorskiego z wykorzystaniem bogatej infrastruktury - hale, baseny, kompleksy boisk. Będziemy organizować duże masowe imprezy sportowe, między innymi biegowe, który powinien wpisać się w kalendarz cyklicznych imprez sportowych w Gliwicach.

Będziemy zmierzać do wybudowania ścieżki rowerowej łączącej Gliwice z Rudami (z wyjątkowym pocysterskim kompleksem pałacowo-klasztornym), a na terenie miasta rozwój sieci ścieżek - nie tylko rekreacyjnych, ale także komunikacyjnych - zostanie zintensyfikowany. Mamy gotową całościową koncepcję rozwoju sieci dróg rowerowych.     

Kontynuowana będzie modernizacja kolejnych terenów zielonych, między innymi Parku Chrobrego. Rewitalizacji poddane zostaną następne place i zieleńce.

W szkołach średnich będziemy otwierać nowe kierunki nauczania. Rozpoczniemy proces inwestycyjny zmierzający do wybudowania nowej siedziby Szkoły Muzycznej, w której znajdzie się szkolna sala koncertowa.

Przychodnie i szpitale w Gliwicach zostały zrestrukturyzowane. Proces przekształceń kosztował miasto prawie 60 mln zł. Pozostał już tylko jeden. Przejęliśmy od Ministerstwa Obrony Narodowej 106 Szpital Wojskowy chroniąc go przed likwidacją. W tej chwili jest to szpital miejski. Zostanie on przekształcony jak pozostałe. Nie zaprzestaniemy modernizować  i unowocześniać bazy leczniczej w Gliwicach – zainwestujemy w szpitalnictwo.

Aby zaspakajać istotne potrzeby mieszkańców.

***

Trwa budowa hali widowiskowo-sportowej Gliwice. Nowoczesnego wielofunkcyjnego obiektu na co najmniej 15 tysięcy widzów. Tu od połowy 2016 r. będą już odbywać się  koncerty, kongresy, targi czy zawody sportowe europejskiej i światowej rangi. Hala ma gościć nie tylko sportowców, ale również obsługiwać trasy koncertowe wykonawców światowej sławy. Przygotowujemy się do wyłonienia odpowiedniego operatora, który zapewni jej optymalne wykorzystanie.

Gliwice to także miasto nauki, miasto ludzi dobrze wykształconych. Politechnika Śląska rozwija się i inwestuje. Piękniej dzielnica akademicka. Miasto ściśle współpracuje z uczelnią. Wiele spraw prowadzimy wspólnie. Na przykład przy budowie reprezentacyjnej alei na ul. Akademickiej, która wraz z otoczeniem stworzy nową atrakcyjną przestrzeń publiczną. Aby wykorzystać wiedzę i umiejętności miedzy innymi pracowników naukowych politechniki dla popularyzacji nauki wybudujemy nowy obiekt przy Radiostacji. Centrum Nauki, gdzie będzie można „dotknąć wynalazków i zobaczyć jak to działa”, powstanie w sąsiedztwie historycznej wieży, na terenie, który kupiliśmy w tym celu od prywatnego właściciela. Istotnym miastotwórczym elementem pejzażu Gliwic jest Instytut Onkologii. Zarówno jego część naukowo-badawcza jak i lecznicza. Setki ludzi z całej Polski odwiedza go codziennie. Dojazd do Instytutu nastręczał wiele trudności. Po wybudowaniu DTŚ problem zostanie rozwiązany.  

Nie zaprzestaniemy starań o środki zewnętrzne na rewitalizację Ruin Teatru Victoria. Będziemy kontynuować modernizację Gliwickiego Teatru Muzycznego. Dokończymy odbudowę i udostępnimy w ciekawej formie budynek dziewiętnastowiecznego austriackiego architekta Maxa Fleischera (zwany potocznie Małą Synagogą).

Będziemy, jak do tej pory, wspierać i dofinansowywać z budżetu miasta setki wydarzeń i imprez kulturalnych, na przykład Parkowe Lato, Uliczników, Festiwal Bachowski, Festiwal Gitarowy, Festiwal Organowy czy Al Improviso.

Abyśmy mogli ciekawie spędzać czas w Gliwicach.

***
Program na kolejne cztery lata pracy dla Gliwic jest konkretny jak każdy do tej pory. Przy jego realizacji będę konsekwentny. Poprzednie programy zostały zrealizowane, a jeżeli coś nie zostało wykonane do końca, to otwarcie mówię, czemu tak się stało. Niektóre zamierzenia zapisane w tym programie nie są zadaniami samorządu. Na przykład uratowanie przed likwidacją 106 Szpitala Wojskowego czy  dokończenie budowy DTŚ. Zastępowanie administracji wojewódzkiej czy centralnej przez samorząd, której łatwo przychodzi odchodzenie od wypełniania ciążących na niej obowiązków, staje się normą w naszym kraju. Nie można jednak patrzeć obojętnie na powstające z tego powodu poważne problemy, trzeba je rozwiązywać, bo tego wymaga dobro miasta i jego mieszkańców.

Proszę o wybór radnych do Rady Miasta w Gliwicach z listy KWW Koalicja dla Gliwic. Realizacja zarysowanych planów bez stabilnej, współdziałającej z prezydentem większości w Radzie Miasta może być bowiem znacznie utrudniona. Przed Gliwicami stoją spore nowe wyzwania, a także są do dokończenia duże inwestycje, takie jak Drogowa Trasa Średnicowa czy hala widowiskowo-sportowa Gliwice.

Proszę o poparcie dla mnie i kandydatów Koalicji dla Gliwic.

Zygmunt Frankiewicz

Prezydent Miasta

Źródło: Koalicja dla Gliwic, www.frankiewicz.pl